Z HISTORIE SKIBOBOVÉHO SPORTU

 

První ucelené informace o skibobech a skibobovém sportu se datují do 19. století, kdy různí vynálezci, zejména výrobci lyží a bicyklu, zhotovovali jednostopá vozidla - skiboby -, které dovolovaly člověku pohyb na sněhu. Podle dochovaných patentových spisů byl v roce 1891 vynálezcem jistý Američan J. C. Stevens. První veřejný závod v jízdě na skibobu (dřevěném) se konal v roce 1914 na ještědské sáňkařské dráze v Liberci, a to před zraky 25.000 lidí.

V padesátých letech 20. století Rakušan E. Brenter doplnil skibob lyžičkami, které se dodnes připevňují na nohy. V dalších letech se již začaly stavět skiboby kovové. Dnešní reprezentační družstvo České republiky, tak jako většina ostatních, jezdí na skibobech typu Flachsmann, švýcarské výroby, lyže a lyžičky jsou shodné značky nebo značky Atomic.

V roce 1961 byla v Insbrucku založena Mezinárodní federace skibobistů „FISB". Ta dnes sídlí v německém Mnichově na Konrád - Celtis - Str. 6b. Od roku 1969 je oficiálně organizován skibobový sport v naší republice. V současné době činnost jednotlivých oddílů skibobistů v České republice koordinuje Český svaz skibobistů „ČSSB”, který je též jedním z více než 20-ti členů „FISB”.

Skiboby se staly zimním sportem provozovaným na sjezdových a slalomových tratích. Jednotlivé disciplíny se dělí na sjezd, super-G, obří slalom, slalom a paralelní slalom. Na vrcholných soutěžích se dále hodnotí kombinace disciplín, která se skládá ze slalomu, obřího slalomu a sjezdu.

Od roku 1974 naši závodníci začali získávat medaile na významných mezinárodních závodech. První medaili v historii československého skibobového sportu získal na mistrovství Evropy v roce 1974 Leon Jakimič. Prvním našim mistrem Evropy se stal v roce 1976 Jiří Moulis. V letech 1978 - 1983 mezi ženami kralovala Alana Hrbková, roz. Hanousková, která ve své sportovní kariéře vybojovala na MS a ME celkem 22 medailí.

Nejúspěšnějším závodníkem všech dob v jízdě na skibobech se v celosvětovém měřítku stala Irena Francová - Dohnálková, která získala neuvěřitelných 29 titulů mistryně světa v jízdě na skibobech. Svoji sportovní kariéru zakončila v roce 1999 a nyní předává své bohaté zkušenosti talentované mládeži skibobistů na lyžařských sjezdovkách v Deštném v Orlických horách, kde jako závodnice byla členkou místního oddílu skibobistů.

Historie skibobového sportu je dokumentována v samostatné expozici Muzea zimních sportů v Deštném v Orlických horách, kam jste všichni srdečně zváni.

Organizační výbor MS 2004

Sponzoři